Tuesday, March 22, 2016

Prosta koncepcja działania hydrauliki


Aby zrozumieć, dlaczego płyny mają tak duże znaczenie w funkcjonowaniu urządzeń hydraulicznych, najpierw trzeba zrozumieć pojęcie hydrauliki za pomocą pistoletu na wodę. W pistolecie na wodę, otwór przez który tryska woda jest wąski, a miejsce, w którym jest przyłożona siła (spust) jest stosunkowo szerszy. Gdy nasz palec wywiera siłę za pomocą spustu, woda jest wypychana w kierunku wąskiego otworu wylewającego. Ponieważ płyny są nieściśliwe, otrzymana szybkość, z którą woda wypływa z otworu jest większa w porównaniu z szybkością, z jaką naciskamy spust.

W różnych maszynach działających na zasadzie hydrauliki, przebieg akcji odbywa się dokładnie odwrotnie. Teraz można sobie wyobrazić, że wodę przetłacza się przez wąskie gardło z dużą prędkością, siła generowana w drugim (większym) końcu byłaby wystarczająca do przeprowadzenia działania mechanicznego. Wielkie maszyny, takie jak dźwigi, koparki itp korzystają z rur do płynów i wypycharek. Kierowcy tych pojazdów obsługują proces zmuszając płyny do przepłynięcia przez wąskie rurki; co z kolei naciska wypycharki do działania. Funkcjonowanie urządzeń hydraulicznych opiera się właśnie na tej prostej koncepcji. To pomaga zrozumieć, w jaki sposób jest wykorzystywana hydraulika w różnych gałęziach przemysłu.

Inżynieria hydrauliczna

Jest to jedna z gałęzi inżynierii budowlanej, która dotyczy przewozu płynów; przede wszystkim wody. Działalność w zakresie projektowania zapór, mostów, kanałów, wałów itp podlega tej gałęzi techniki. Utrzymanie akweduktów, działalność, która przychodzi pod nadzorem hydrotechniki została przeprowadzona w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Nauka hydrotechniki jest związana z geotechniką i transportową, ponieważ inżynierowie hydrauliczni muszą konstruować sieci zbierania wody, sieci dystrybucji wody, jak również muszą radzić sobie z transportem osadu.