Monday, January 17, 2011

Hydraulika Siłowa – układy pneumohydrauliczne



Aby poznać jeszcze lepiej Hydraulikę siłowa musimy przyjrzeć się trochę bliżej napędom hydrokinetycznym które zaraz obok napędów hydrostatycznych stanowią siłę napędową przenoszącą ruch w hydraulice siłowej. A więc zaczynając od początku:
Sterownie może się odbywać na zasadzie zmiany natężenia przepływu czynnika tzw roboczego. Jednak może się to tez odbywać na innej zasadzie :chodzi o zmianę jego ciśnienia.
Przez całe lata wiele ścisłych umysłów głowiło się nad tym jak najtaniej i najefektowniej transportować ruch. Po wielu latach doszliśmy w końcu do konkluzji ,że najlepiej połowiczy układy hydrauliczne i pneumatyczne w tzw układy pneumohydrauliczne. W Pneumatyce przez oddziaływanie na obiekt sprężonym powietrzem które jest w tym wypadku medium i nośnikiem informacji. W Hydraulice są to ciecze.
Właśnie dzięki tym dwom dzianinom możemy z powodzeniem transportować energię zamienioną w ruch. W jaki jednak sposób i w ilu procentach powinniśmy wykorzystywać obydwie te dziedziny nie znalazłem do tej pory odpowiedzi i myślę ,że jest to sprawa indywidualna

Monday, January 10, 2011

Wykorzystanie Hydrauliki Siłowej w Gospodarstwie Rolnym




Istnieją wielkie korzyści z wykorzystywania Hydrauliki Siłowej do wspomagania pracy ciągników rolniczych. Jedną z takich korzyści którą doceniano już od dawna jest stosowanie tzw pługa zawieszonego. Ale może przyjrzyjmy się innym korzyściom które w jeszcze dobitniejszy sposób pokażą nam wykorzystanie Hydrauliki siłowej i jej zalety.
Przede wszystkim,pozostając cały czas przy ciągniku rolniczym , jest to nieobecność całego podwozia wspomagającego albo dodatkowego koła z tyłu które regulowałoby i wspomagało pracę pługa zwieszonego.
Tak więc zalety podnośników hydraulicznych są niezaprzeczalne.
Podnośnik hydrauliczny składa się z dwóch części.
Pierwszą z nich jest siłownik który przeważnie znajduje się pod siedzeniem kierowcy.
We wszystkich ciągnikach znajduje się on mniej więcej w tym samym miejscu.
Połączony jest z nim rozdzielacz a wewnątrz znajduje się pompa zębata tłocząca olej do siłownika.
Z siłownika odchodzą także ramiona i wieszaki na których zawieszane są urządzenia zewnętrzne współpracujące z ciągnikiem. Wieszaki połączone są z cięgnami dolnymi które zamontowane są na przegubach kulowych pod tylną osią silnika
dzięki tej prostej konstrukcji. Hydraulika siłowa tak bardzo mogła wspomóc pracę nie tylko tych największych maszyn przemysłowych ale także tych mniejszych ułatwiając pracę wszystkim i odciążając człowieka od nadmiernych przeciążeń